вторник, 6 ноября 2018 г.

Зовнішні економічні зв'язки


Японія являє собою яскравий приклад країни, дуже активно бере участь в міжнародному географічному поділі праці. Для неї характерний розвиток усіх видів зовнішньоекономічних зв’язків, і вони багато в чому визначають її роль у світовому господарстві і забезпечують її економічну безпеку. Але значення окремих видів таких зв’язків змінювалося з часом. На першому і другому етапах розвитку країни вони зводилися в основному до зовнішньої торгівлі. Але потім Японії вдалося завоювати досить міцні позиції в таких видах діяльності, як вивіз капіталу, виробничі, науково-технічні та інші зв’язки.

За розмірами зовнішньоторговельного обороту (1225 млрд дол) сучасна Японія займає четверте місце в світі після ФРН, США та Китаю. Її частка у світовому експорті товарів перевищує 5,5%, а в світовому їх імпорті – 4,5%. По експорту послуг вона поступається тільки США, Німеччини та Великобританії, а по їх імпорту – США та Німеччини. Торговий баланс країни традиційно має позитивне сальдо: у 2006 р. перевищення експорту над імпортом досягла 70 млрд дол Але при цьому за рівнем відкритості своєї економіки Японія поступається більшості країн Західної Європи, оскільки її експортна квота становить тільки 14% загального обсягу ВВП.
На тлі постійної тенденції до підвищення зовнішньоторговельного обороту його структура аж ніяк не залишалася незмінною. Як вже було згадано, відомий журналіст В. В. Овчинников якось порівняв економіку Японії на першому етапі її розвитку з величезним переробним заводом, який ввозить майже всі необхідну сировину, а потім, переробивши, відправляє його на світовий ринок вже у вигляді готової продукції . Не дивно, що на цьому етапі Японія перетворилася на найбільшого світового імпортера мінеральної сировини і палива та експортера продукції чорної і кольорової металургії, суднобудування, нафтохімії. Потім в структурі експорту країни все більшу роль почали грати автомобілі, побутова електроніка, а ще пізніше-різні види наукомісткої продукції.
Структура експорту Японії:
  • машини і обладнання;
  • автомобілі;
  • судна; 
  • прилади і оптика; 
  • радіоелектроніка; 
  • сталь і прокат.
Даючи більш детальну характеристику географічного розподілу японського імпорту, можна додати, що перше місце в ньому займають країни Східної і Південно-Східної Азії. Тут найбільш великими контрагентами Японії з імпорту виступають Китай (21% всього імпорту, перше місце), Республіка Корея, Індонезія, Малайзія, Тайвань. З країн цього субрегіону Японія ввозить паливо і сировину: нафту, деревину, а також зріджений природний газ, руди чорних і кольорових металів, різноманітну продукцію тропічного землеробства, текстиль.
Друге місце в імпорті Японії займають США, і особливо райони їх Тихоокеанського узбережжя (Каліфорнія), звідки надходять як готові вироби, так і кам’яне вугілля, бавовна, пшениця (рис. 126), деревина, фосфорити, фармацевтичні товари, комп’ютери. У 1990-х рр.. значення США в японському імпорті ще більше зросла, насамперед за рахунок машин і устаткування. Досить велика також частка зарубіжної Європи (10%, на першому місці Німеччина). Частка країн Південно-Західної Азії досягла свого піку в 1980 р., що було пов’язано з різким підвищенням цін на нафту, але потім вона скоротилася, хоча і нині становить 11% (Саудівська Аравія, ОАЕ). А от частка Австралії, навпаки, весь час зростає. На цю країну нині припадає близько 1/2 всього японського імпорту кам’яного вугілля і залізної руди, значна частина імпорту вовни (рис. 126). В імпорті Японії з Росії перше місце належить деревині, друге – кам’яному вугіллю, третє – рибі та іншим продуктам морського промислу. До цього переліку повинні додатися нафту і СПГ.
Структура імпорту:
  1. паливо і сировина;
  2. продовольство;
  3. тканини;
  4. продукція хімічної промисловості.
З інших форм зовнішніх економічних зв’язків найбільше значення в Японії придбав, мабуть, експорт капіталу. Він має прямий зв’язок з ростом золотовалютних резервів Японії (донедавна першого, а тепер друге місце в світі після Китаю – 865 млрд дол в 2006 р.), концентрацією найбільших банків світу, що зробило Країну висхідного сонця воістину «країною висхідній ієни» . В експорті капіталу з Японії беруть участь і держава, і монополії. Він виробляється головним чином у формі позичкового капіталу – так званих ієна-позик, наданих на пільгових умовах, і різноманітних грантів, але також і у формі прямих закордонних інвестицій. У середині 1980-х рр.. за загальними розмірами експорту капіталу Японія вийшла на перше місце в світі і довго його утримувала. Але після азіатської фінансової кризи 1997-1998 рр.. обсяг цього експорту значно зменшився.





Особливості господарства

Японія - високорозвинена країна, яка відіграє вагому роль у Світовому господарстві. 
Чорна та кольорова металургія базується, в основному, на довізній сировині. Модернізована металургія Японії є однією з найпотужніших у світі. Японія щорічно виплавляє понад 100 млн т сталі (друге місце у світі після Китаю). Кольорова металургія охоплює підприємства з виробництва міді, цинку, свинцю, алюмінію. За виробництвом міді та алюмінію Японія також посідає передові позиції у світі. Боксити й рудну сировину завозять з країн Південно-Східної Азії, Латинської Америки, Африки, Австралії.

Машинобудування — провідна галузь промисловості. У галузевій структурі виділяються транспортне машинобудування, верстатобудування, виробництво електротехнічних виробів, електроніки, гірничошахтного устаткування, будівельних машин, оптичної та медичної апаратури, устаткування для текстильної, хімічної, харчової промисловості, побутових електротоварів.
Особливе місце посідає транспортне машинобудування. У галузі суднобудування на частку Японії припадає понад третини світового тоннажу спущених на воду суден. Щорічне виробництво сягає близько 9 млн легкових автомобілів та 3 млн вантажних, понад 2 млн мотоциклів. Значним рівнем розвитку та широким асортиментом продукції виділяються електронна промисловість, що спеціалізується на виробництві спеціальних електронних приладів та апаратів, радіо-, теле-, відеоапаратури, навігаційних приладів, медичного обладнання.
Більша частина підприємств хімічної промисловості розміщені в околицях Токіо, Осахи, Наґої, Кавасакі. Переважають виробництва органічної хімії та біохімії, які орієнтуються на найбільші нафтопереробні комплекси, що розташовані на о. Хонсю.
Розвинені деревообробна і целюлозно-паперова, поліграфічна, текстильна і харчова галузі. Традиційними залишаються виробництва натурального шовку, порцеляни, кераміки, лаків, ляльок та інших іграшок.
Промисловість зосереджена переважно в центральній і південній частинах о. Хонсю. На індустріальну зону, яка простягнулась від Токіо до Нагасакі, припадає 3/4 всієї промислової продукції країни. В районі Токіо зосереджені сталевари і, машинобудівні, електротехнічні, суднобудівні, хімічні, нафтопереробні підприємства. Агломерація Наґої виділяється авіаційними й автомобільними підприємствами, нафтохімією. У районі Осаки, Кобе, Кіото виробляється 2/5 сталі і прокату, 1/4 кольорових металів. Суднобудування — головна галузь Осаки і Кобе.

Обробляється близько 12 % земель, а пасовища займають тільки 2 % площі. Зрошується 2,8 млн га сільськогосподарських угідь. Понад 2/3 загальної кількості господарств є дрібними селянськими господарствами із земельними ділянками площею до 1 га. Держава сприяє створенню великих спеціалізованих ферм, надає підтримку виробникам сільськогосподарської продукції. Завдяки цим заходам японське сільське господарство на 70 % забезпечує потреби населення держави.

Найважливішою галуззю сільськогосподарського виробництва є рослинництво. Головна зернова культура — рис. На півночі о. Хонсю і о. Хоккайдо є посіви пшениці, ячменю, проса, кукурудзи і вівса. З овочевих культур найважливішою є батат (п'яте місце у світі), також вирощують картоплю. Найпоширеніші технічні культури в Японії — тютюн, чай. Традиційно високорозвиненими є городництво і садівництво. В Японії культивують багато різних квітів. Багато уваги приділяється розвитку птахівництва і молочного тваринництва.
Велике значення в харчовому раціоні населення відіграють продукти моря. Японія посідає друге місце у світі за виловом риби.
Острівне положення країни в Тихому океані визначає особливе значення розвитку морського торгового флоту і цивільної авіації. Морський флот відіграє провідну роль не тільки у зовнішніх, але й у внутрішніх перевезеннях. У країні — приблизно 1000 портів і якірних стоянок. За тоннажем флоту Японія посідає третє місце у світі. В країні понад 70 аеропортів з Постійними рейсами, найбільші — Токіо, Осака, Наріта.
Гірські хребти ускладнюють сухопутні транспортні зв'язки всередині країни. Зручний гірський прохід, відомий під назвою Великий рів (довжина 250 км), перетинає центральну частину о. Хонсю. Уздовж нього прокладені головні шляхи сполучення, які зв'язують Токіо з портами узбережжя Японського моря.
Автомобільний транспорт посідає друге місце за вантажообігом. Дороги мають велику кількість інженерних споруд (мости, тунелі, естакади, віадуки). Між островами Хонсю і Хоккайдо діє підводний морський тунель Сейкан (54 км). Споруджена система мостів між островами Хонсю і Сікоку.
Провідне місце у перевезеннях пасажирів посідає залізничний транспорт. Довжина залізниць — понад 23 тис. км (понад 10 тис. км — електрифіковані). Діє система швидкісних залізниць Сінкансен, протяжністю 2000 км.
В Японії діє космодром Танегосіма.

Географічне положення Японії

Географічне положення та основні відомості про країну. Японія — острівна держава, що знаходиться в центрі Азіатсько-Тихоокеанського регіону, на стику материка Євразія і Тихого океану. На сході й півдні вона омивається водами Тихого океану, на заході — Східнокитайським і Японським морями. Японія — це 4 тис. островів, найбільші з яких Хоккайдо, Хонсю, Сікоку, Кюсю. Географічне положення країни сприятливе для розвитку економіки, оскільки Японія інтенсивно використовує Тихий океан як транспортне поле з безмежною кількістю магістралей в усіх напрямках. Територія — 377,8 тис. км2. Столиця — Токіо (8,1 млн. жителів). Адміністративно-територіальний поділ: 47 префектур. Офіційна мова — японська. Основні релігії — синтоїзм, буддизм. 
Природні умови та ресурси. Понад 3/4 території країни — під горами й височинами. Це молоді гори, тому тут багато вулканів, часті землетруси. Найвища вершина Японії — вулкан Фудзіяма (3776 м.). Найбільша низовина (Токійська, або Канто) знаходиться у східній частині найбільшого острова країни Хонсю (Хондо). На південних островах Рюкю переважають низькогір'я і плато.
Клімат Японії мусонний. На півночі (острів Хоккайдо та більша частина острова Хонсю) він помірний. Південна частина острова Хонсю та острови Сікоку й Кюсю знаходяться в субтропічному поясі. На Хоккайдо в районі Саппоро середні температури січня -5 °С, липня +22 °С; на півдні острова Сікоку — відповідно +6 і +27 °С, на Окінаві (острови Рюкю) — +16 і +28 °С. Зимовий мусон дме з холодного материка і охолоджує територію країни. Літній мусон приносить з океану опади. У цілому по країні випадає близько 1800 мм опадів. На клімат різних частин Японії впливають рельєф і морські течії

Країна має густу мережу коротких, але повноводних гірських річок. Найбільші з них — Сінано, Тоне, Кітанамі течуть на острові Хонсю. Після проходження тайфунів бувають повені. У Японії чимало озер. Вони різні за походженням і величиною. Найбільше з них — Біва площею 716 км2.
У північній частині Японії поширені підзолисті й лугово-болотні ґрунти. На півдні помірної зони переважають бурі лісові. У субтропічній і тропічній частинах — жовтої червоноземи. У долинах річок і на низовинах поширені окультурені алювіальні ґрунти.
Понад 2/3 території країни — під лісами й чагарниками. Багато лісових насаджень. Хвойні породи становлять близько 37% площі всіх лісів. Серед рослин багато ендеміків. На острові Хоккайдо розпросторилися хвойні ліси з ялини та ялиці. У підліску тут переважає бамбук. У південних районах Хонсю хвойні ліси змінюються широколистяними з дуба, клена, бука, каштана, липи тощо. Схили гір на островах Сікоку й Кюсю вкриті вічнозеленими субтропічними лісами з магнолії, камфорного дерева, японського кипариса, вічнозеленого дуба тощо. На островах Рюкю ростуть мусонні ліси з пальм, фікусів, деревоподібної папороті тощо.